Разложить на множители а (2 а+b) (a+b) - 4a (a+b) во 2 степини

+2
Ответы (1)
  1. 20 апреля, 07:56
    0
    A (a+b) (2a+b-4 (a+b)) = a (a+b) (2a+b-4a-4b) = a (a+b) (-2a+3b)