3x^2 (x^3+5)

7x (x-4) - x (x-6)

(x-1) (3x-5)

a^4-a^3

8a^4b-36a^3b^6

2x (a+b) - y (a+b)

5 (c-d) - m (d-c)

ay-3y-4a+12

x^2-4x-5

Помогите!

+2
Ответы (1)
  1. 7 января, 05:13
    0
    3x² (x³ + 5) = 3x⁵ + 15 x²

    7x (x - 4) - x (x - 6) = 7x² - 28x - x² + 6x = 6x² - 22x

    (x - 1) (3x - 5) = 3x² - 5x - 3x + 5 = 3x² - 8x + 5

    a⁴ - a³ = a³ (a - 1)

    8a⁴ b - 36a³b⁶ = 4a³b (2a - 9b⁵)

    2x (a + b) - y (a + b) = (a + b) (2x - y)

    5 (c - d) - m (d - c) = 5 (c - d) + m (c - d) = (c - d) (5 + m)

    ay - 3y - 4a + 12 = (ay - 3y) - (4a - 12) = y (a - 3) - 4 (a - 3) = (a - 3) (y - 4)

    x² - 4x - 5 = x² - 1 - 4x - 4 = (x² - 1) - (4x + 4) = (x - 1) (x + 1) - 4 (x + 1) =

    = (x + 1) (x - 1 - 4) = (x + 1) (x - 5)