1. (2y-3) (3y+1) + 2 (y-5) (y+5) = 2 (1-2y) ^+6y

2. (a-1) (a^2+1) (a^4-a^2+1) (a^6-1)

+1
Ответы (1)
  1. 12 августа, 23:34
    0
    1. (6y^2-7y-3) + 2y^2-50=2-8y+8y^2+6y

    8y^2-7y-53=2-2y+8y^2

    5y=-55

    y=-11