Упростите выражение (a-2x) во 2 степени - 4x во 2 степени - a во 2 степени

+1
Ответы (2)
  1. 23 июля, 18:20
    0
    (a-2x) ²-4x²-a²=a²-4xa+4x²-4x²-a²=-4xa
  2. 23 июля, 21:14
    0
    (а - 2 х) ² - 4 х² - а²=а² - 4 ах+4 х² - 4 х² - а² = - 4 ах