y^2+16y

y^2 (y во 2 степени)

+1
Ответы (1)
  1. 6 декабря, 10:51
    0
    Y^2+16y=0

    y (y+16) = 0

    y=0 или у+16 = 0

    у=-16

    Ответ: 0; -16.