Помогите решить

Log4log3log2 x = 1/2

Log (x-1) = log4 (x^2-x-16)

+5
Ответы (1)
  1. 13 августа, 23:05
    0
    1) 4^ (1/2) = 2 = log3 (log2 (x))

    3^2 = 9 = log2 (x)

    2^9 = 512 = x

    Ответ: 512

    2) log4 x - 1/2log4 x = 1/4log4 x - log4 x^1/2 = 1/4

    log4 (x/x^1/2) = 1/4

    log4 x^1/2=1/4

    4^1/4=x^1/2

    2^ (2*1/4) = x^1/2

    2^1/2=x^1/2

    x=2