1) (12 а+4b) 2 степени

2) (17a-11t) 2 сьепени

3) 0,7 (во 2 степени) + 4 29/31 z (во 2 степени

+1
Ответы (1)
  1. 27 мая, 20:32
    0
    (12 а+4b) ²=144a²+96ab+16b²

    (17a - 11t) ²=289a² - 374at + 121t²

    0.7² + 4 29/31 z² = 0.49+4 29/31 z²