Logx 2+log x 8=4

Logx 8-log x 2=2

Log x 3+log x 9=3

+1
Ответы (1)
  1. 25 февраля, 15:59
    0
    Logₓ 2+log ₓ 8=4 (x>0, x≠1)

    log ₓ 16=4

    x ⁴ = 16

    x = 2

    Log ₓ 8-log ₓ 2=2 (x>0, x≠1)

    log ₓ4 = 2

    x² = 4

    x = 2

    Log ₓ3+logₓ 9=3 (x>0, x≠1)

    log ₓ27 = 3

    x³ = 27

    x = 3