Помогите решить

(2x+5) во второй степени + (5x-3) во второй степени = 75+2x

+2
Ответы (1)
  1. 25 мая, 21:41
    0
    (2 х+5) ^2 + (5 х-3) ^2=75+2 х

    4 х^2+20 х+25+25 х^2-30 х++9=75+2 х

    4 х^2+20 х+25+25 х^2-30 х+

    +9-75-2 х=0

    29 х^2-12 х-41=0

    D=b^2-4ac = (-12) ^2-4*29*

    * (-41) = 144+4756=4900, 70

    X=12-70/58=-1

    X=12+70/58=82/58=41/29