Вычислите: а) (5!+6!+7!) : (8!-7!)

б) (18!-17*17!-16*16!) : (17!-16!)

+3
Ответы (1)
  1. 13 декабря, 15:18
    0
    5! * (1+6+6*7) (/7! (8-1)) = 5!*49 / (5!*6*7*7) = 49 / (6*49) = 1/6

    16! (17*18-17*17-16) / (16! (17-1)) = (306-289-16) / 16=1/16