Упростите выражение

(a+2a²-4) - (2a-3a²)

2a²b (2a-3b) - a²b (a-2b)

+2
Ответы (1)
  1. 26 декабря, 15:47
    0
    (a+2a²-4) - (2a-3a²) =

    a+2a²-4-2a+3a²=

    5a^2-a-4

    2a²b (2a-3b) - a²b (a-2b) =

    4a^3b-6a^2b^2-a^3b+2a^2b^2=

    3a^3b-4a^2b^2