Sin (arcsin1/4-arccos1/6)

+3
Ответы (1)
  1. 16 апреля, 20:16
    0
    Sin (arcsin1/4-arccos1/6) = Sin arcsin1/4 - Sin arccos1/6=1/4-√ (1 - (1/6) ²) = 1/4-√ (35/36) = (3-2√35) / 12