Разложите на множители:

1) ах+ау+аz

2) х^4+х^3-х^2

3) - ах-bx-сх

4) а (х^2+у^2) + b (х^2+у^2)

5) а^2 (х-у) - аb (х-у) + b^2 (х-у)

6) ах+bх+ау+bу

7) ах+bх-ау-bу

8) 12n^3+n^2-n-12

+4
Ответы (1)
  1. 20 марта, 11:19
    0
    1) ах+ау+аz=а (х+у+z)

    2) х^4+х^3-х^2=х^2 (х^2 + х-1)

    3) - ах-bx-сх=-х (а+b+с)

    4) а (х^2+у^2) + b (х^2+у^2) = (х^2+у^2) (а+b)

    5) а^2 (х-у) - аb (х-у) + b^2 (х-у) = (х-у) (а^2-аb+b^2)

    6) ах+bх+ау+bу=х (а+b) + у (а+b) = (а+b) (х+у)

    7) ах+bх-ау-bу = х (а+b) - у (а+b) = (а+b) (х-у)

    8) 12n^3+n^2-n-12=12n^3-12 + n^2-n=12 (n^3-1) + n (n-1) = 12 (n-1) (n^2+n+1) + n (n-1) = (n-1) (12 (n^2+n+1) + n) = (n-1) (12n^2 + 13 n+1 2)