2x*корень5x+14=x^2+5x+14 cделайте

+3
Ответы (1)
  1. 8 апреля, 19:13
    0
    2x√ (5x) + 14 = x²+5x+14

    2x√ (5x) = x²+5x

    √ (5x) = (x²+5x) / (2x)

    √ (5x) = x/2+5/2

    5x=x²/4+5x/2 + 25/4

    x²/4-5x/2+25/4=0

    x²-10x+25=0

    D=100-100=0

    x=10/2

    x=5