1) 7 (x-7) - 3 (x-3)

2) 15 (8x-1) - 8 (15x+4)

+1
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 14:34
    0
    7 (х-7) - 3 (х-3) = 7 х-49-3 х+9=4 х-40

    15 (8 х-1) - 8 (15 х+4) = 120 х-15-120 х-32=-47