5n^2-11n-124 = 0 n kactir

+1
Ответы (1)
  1. 22 января, 16:24
    0
    D = (-11) ^2-4*5 * (-124) = 2601

    n1 = (11+51) / 10=6.2

    n2 = (11-51) / 10=-4

    5 (n-6.2) (n+4)