Log3 (3 х - 4) = 3

2 sin 3x=1.

+1
Ответы (2)
  1. 15 августа, 04:34
    0
    1) Log3 (3x-4) = log3 (27)

    3x-4=27

    3x=31

    x=31/3

    2) sin 3x=1/2

    3x = (-1) ^n • arcsin 1/2 + πn, n € Z

    X = ((-1) ^n •π/6) / 3 + πn/3, n € Z
  2. 15 августа, 04:59
    0
    1

    log (3) (3x-4) = 3

    3x-4=27

    3x=4+27

    3x=31

    x=10 1/3

    2

    sin3x=1/2

    3x = (-1) ^n*π/6+πn

    x = (-1) ^n*π/18+πn/3, n∈z