Решите уравнение

2x квадрат + 3 х-3=х квадрат - 3 х + (-2+х квадрат)

+1
Ответы (1)
  1. 30 мая, 15:51
    0
    2x²+3x-3=x²-3x + (-2+x²)

    2x²+3x-3=x²-3x-2+x²

    2x²-2x²+3x+3x=-2+3

    6x=1/:6

    x=1/6