5 * (2-5x) + (-2-5x)

5a + (-2a + (-3a+1))

2a - (-2a - (3a-5))

+5
Ответы (1)
  1. 16 мая, 04:53
    0
    5 * (2-5x) + (-2-5x) = 10-25 х-2-5 х = 8-30 х

    5a + (-2a + (-3a+1)) = 5a + (-2a-3a+1) = 5a-5a+1=1

    2a - (-2a - (3a-5)) = 2a - (-2a-3a+5) = 2a+5a-5=7a-5