4 (a^4) - 5 (a^3) y-8a+10y

+5
Ответы (1)
  1. 25 декабря, 17:22
    0
    4a⁴ - 5a³y - 8a+10y=4 а⁴ - 8 а - (5 а³у-10 у) = 4 а * (а³-2) - 5 у * (а³ - 2) = (а³-2) * (4 а-5 у)