Вычислите: 1) (3^-1) ^2; 2) (5^2) ^-1; 3) 8^-2*4^3; 4) 10^0:10-3; 5) 10^8*10^-5*10^-4; 6) 3^-6 * (3^-2) ^-4

+1
Ответы (1)
  1. 25 марта, 07:54
    0
    1) (3^-1) ^2=3^-2=1/9

    2) (5^2) ^-1=5^-2=1/25

    3) 8^-2*4^3=1/64*64=1

    4) 10^0/10-3=1/7

    5) 10^8*10^-5*10^-4=10^-1=0,1

    6) 3^-6 * (3^-2) ^-4=3^-6*3^8=3^2=9