2c - (3c + (2c-3)) плес плес

+5
Ответы (1)
  1. 17 октября, 01:35
    0
    Просто! 2c - (3c + (c-1)) + 3 = 2c - (4c-1) + 3 = 3+1-2c = 4 - 2c = 2 (2-c)