F' (1) если f (x) = (3-x^2) (x^2+6)

+3
Ответы (1)
  1. 8 октября, 15:08
    0
    (1) f' (x) = ((3 - x²) (x² + 6)) ' = (3 - x²) ' * (x² + 6) + (3 - x²) * (x² + 6) ' = - 2x (x² + 6) + 2x (3 - x²) = - 2x³ - 12x + 6x - 2x³ = - 4x³ - 6x

    (2) f' (1) = - 4 * 1³ - 6 * 1 = - 4 * 1 - 6 = - 4 - 6 = - 10