Ctg (2pi-3arcsin (√2/2)

+4
Ответы (1)
  1. 15 февраля, 07:01
    0
    Ctg (2pi-3arcsin √2/2) = ctg (2pi - 3*pi/4) = ctg (8pi/4 - 3pi/4) =

    = ctg (5pi/4)