Сокращение дроби 3x во 2 степени-12/3x во 2 степени - 7 x + 2

+3
Ответы (1)
  1. 18 октября, 08:35
    0
    1) 3x^2 - 12 = 3 (X^2 - 4) = 3 (x - 2) (x + 2)

    2) 3x^2 - 7x + 2 = 3 (X - 1/3) (X - 2)

    D = 49 - 24 = 25 = 5^2

    X1 = (7 + 5) : 6 = 2

    X2 = (7 - 5) : 6 = 1/3

    3) [ 3 (X - 2) (X + 2) ] / [ (3 (Х - 1/3) (Х - 2) ] =

    (Х + 2) / (Х - 1/3)