1) Х²=0

2) 9 х²=81

3) х (х-15) = (108-5 х)

4) х²-12=0

5) х²+4 х-45=0

+5
Ответы (1)
  1. 9 июля, 16:53
    0
    1) Х=0

    2) Х=3

    3) Х^2-15 х-108+5x=0

    x^2-10x-108=0

    4) x^2=12

    x=√12