5) ctg a - tga - 2tg2a - 4 tg 4a = 8 ctg 8a.

+3
Ответы (1)
  1. 18 января, 21:15
    0
    ctg a - tga - 2tg2a - 4 tg 4a = 8 ctg 8a.

    ctg (a) - tg (a) - 2*tg (2*a) - 4*tg (4*a) = 8*ctg (8*a)