Дано ctg x=4/7, cg y=5/9. Вычислите tg (x-y)

+1
Ответы (1)
  1. 9 апреля, 02:59
    0
    (4/7) * 9 - (5/9) * 7=28/63-35/63 = - 7/63 = - 1/9