упростите выражение

a) (3a+b) + (5a-4b) - (8a+9b)

Б) x - (2x-y) + (3x-2y)

в) (8c во 2 степени + 3 с) + (-7c во 2 степени - 11 с+3) - (-3 с во 2 степени - 4)

г) (a-b+c) + (a-c) - (a-b-c)

+3
Ответы (1)
  1. 29 марта, 15:34
    0
    a) (3a+b) + (5a-4b) - (8a+9b) = 3a+b+5a-4b-8a-9b=-12b

    Б) x - (2x-y) + (3x-2y) = x-2x+y+3x-2y=2x-y

    в) (8c^2 + 3 с) + (-7c^2 - 11 с+3) - (-3 с^2-4) = 8c^2+3c-7c^2-11c+3+3c^2+4=4c^2-8c+7

    г) (a-b+c) + (a-c) - (a-b-c) = a-b+c+a-c-a+b+c=a+c