вычислить tg (arccos √3/2-1/2arcctg1/√3)

+2
Ответы (1)
  1. 4 октября, 10:48
    0
    tg (arccos √3/2-1/2arcctg1/√3) = tg (Pi/6 - 1/2*Pi/6) = tg (Pi/12)