разложите на множетели:

а) x^8-y^8

б) a^8-b^4

в) x^4-x^8

г) a^9-1

+2
Ответы (2)
  1. 2 октября, 03:15
    0
    x^8-y^8 = ((x^4) ^2-y^4^2) = (x^4-y^4) (x^4+y^4) = (x-y) (x+y) (x^2+y^2) (x^4+y^4)

    a^8-b^4 = (a^4) ^2-b^2^2 = (a^4-b^2) (a^4+b^2) = (a^2-b) (a^2+b) (a^4+b^2)

    x^4-x^8 = (x^2-x^4) (x^2+x^4) = (x-x^2) (x+x^2) (x^2+x^4)

    a^9-1 = (a^3) ^3 - (1^3) ^3 = (a-1) (a^2+a+1) (a^6+a^3+1)
  2. 2 октября, 06:07
    0
    а) 8 (x-y)

    б) 4 (2 а-b)

    в) 4 х (1-2)

    г) 1 (9 а-1)