Заложите на множители:

1) a³+8b³+a²-2ab+4b²

2) y²-x²-6x-9

3) (y+5) ²-16c²

С решением.

+4
Ответы (1)
  1. 2 февраля, 06:51
    0
    1) a³+8b³+a²-2ab+4b² = (a³ + (2b) ³) + (a²-2ab + (2b) ²) =

    = (a+2b) (a²-2ab + (2b) ²) + (a²-2ab + (2b) ²) = (a²-2ab + (2b) ²) * (a+2b+1)

    2) y²-x²-6x-9 = 2) y² - (x²+6x+3²) = y² - (x+3) ² = (y-x-3) * (y+x+3)

    3) (y+5) ²-16c² = (y+5-4c) * (y+5+4c)