Разложи на множетели d во 2 степени - 144

+5
Ответы (2)
  1. 8 июня, 10:53
    0
    D^2 = 144

    d = 12

    так? или

    d^2 - 144 = (d+12) (d-12)
  2. 8 июня, 12:37
    0
    D²-144 = (d-12) * (d+12)