Решите рационально. 43 во 2 степени - 86*113 + 113 во 2 степени

+5
Ответы (1)
  1. 9 ноября, 20:31
    0
    43^2-2*43*113+113^2 = (43-113) ^2 = (-70) ^2=4900.