Решите уравнение:

(6x - 1) (6x + 1) - 4x (9x + 2) = 1

x (x-1) - (x-5) во второй степени=2

+4
Ответы (1)
  1. 6 января, 07:27
    0
    (6 х-1) (6 х+1) - 4 х (9 х+2) = 1

    36 х^2-1-36 х^2-8 х=1

    -8 х=2

    х=-0,25

    х (х-1) - (х-5) ^2=2

    х^2 - х-х^2+10 х-25=2

    9 х=27

    х=3