3x^2y - (2x^2y-xy) + (2xy-yx^2)

+3
Ответы (1)
  1. 29 мая, 17:54
    0
    3 х²у - (2 х²у-ху) + (2 ху-ух²) = 3 х²у - 2 х²у + ху + 2 ху-ух² = 3 ху

    ху=-3 3 ху=3 * (-3) = - 9