25-x2/x2-6x+5 при x=-99

+3
Ответы (1)
  1. 14 апреля, 00:59
    0
    (25-х²) / (х² - 6 х+5) = ((5-х) (5+х)) / ((х-5) (х-1)) = (- (х-5) (5+х)) / ((х-5) (х-1)) = - (5+х) / (х-1)

    при х = - 99

    - (5-99) / (-99-1) = - (-94) / (-100) = - 94/100 = - 0,94