1) (1/5 m - n) (1/25 m² + 1/5mn + n²)

2) (1/2 x - 1/3 y) (1/4 x² + 1/6 xy + 1/9y²)

+3
Ответы (1)
  1. 4 февраля, 21:24
    0
    1) = (1/5 m) ³ - n³ = 1/125 m³ - n³

    2) = (1/2 x) ³ - (1/3 y) ³ = 1/8 x³ - 1/27 y³