А^8+а^5/а^5+а^2 при а = - 1/2 (/ - это дробь)

+1
Ответы (1)
  1. 7 октября, 02:53
    0
    =а^5 (а³+1) / а² (а³+1) = а^5 / а²=а³

    (-1/2) ³=-1/8