2a (x+y) + x+y

x (a-b) + a-b

4y (k-p) - k+p

2a (x-y) - x+y

Помогите прошуу!

+2
Ответы (1)
  1. 5 декабря, 17:18
    0
    2a (x+y) + (x+y) = (x+y) (2a+1)

    x (a-b) + (a-b) = (a-b) (x+1)

    4y (k-p) - k+p=4y (k-p) - (k-p) = (k-p) (4y-1)

    2a (x-y) - (x-y) = (x-y) (2a-1)