F' (x) = 0 если f (x) = 4x^2-4x-5

+4
Ответы (1)
  1. 19 июня, 15:28
    0
    f (x) = 4x^2-4x-5

    F' (x) = 2*4 х - 4*1-0=8 х-4

    8 х-4=0

    8 х=4

    х=1/2