Разложите на множители многочлен:

а) аb - 8 а - bх + 8x; в) ах - у + х - ау;

б) ах - b + bх - а; г) ах - 2bx + ay - 2by.

+5
Ответы (1)
  1. 11 ноября, 09:58
    0
    A) ab-8a-bx+8x=b (a-x) - 8 (a-x) = (a-x) (b-8)

    б) ax-b+bx-a=a (x-1) - b (1-x) = a (x-1) + b (x-1) = (x-1) (a+b)

    в) ax-y+x-ay=x (a+1) - y (1-a) = x (a+1) - y (a+1) = (a+1) (x-y)

    Г) ax-2bx+ay-2by=a (x+y) - 2b (x-y) = a (x+y) + 2b (x+y) = (x+y) (a+2b)