1) - 2 (x+5) - x≥6x=

2) 11 (3-x) + 13x<2 (4x-3) =

+2
Ответы (1)
  1. 14 июля, 10:57
    0
    1)

    -2 (x-5) - x≥6x

    -2x-10-x≥6x

    -2x-x-6x≥10

    -9x≥10

    x≤-10/9

    2)

    11 (3-x) + 13x<2 (4x-3)

    33-11x+13x<8x-6

    -11x+13x-8x<-6-33

    -6x<-39

    x>39/6=13/2=6,5