1/12lg (в квадрате) x=1/3-1/4lgx

+3
Ответы (1)
  1. 7 января, 19:36
    0
    Lg² x = 4 - 3lg x

    lg² x + 3lg x - 4 = 0

    lg x = t

    t² + 3t - 4 = 0

    D = 9 + 16 = 25

    t = (-3 + 5) / 2 = 1

    t = (-3 - 5) / 2 = - 4

    lg x = 1 или lg x = - 4

    x = 10 x = - 0,0001