Ctg^2 210+ctg^2 120+tg^2 135

Вычислить

+1
Ответы (2)
  1. 3 декабря, 21:17
    0
    Ctg² 210° + ctg² 120° + tg² 135° = ctg² (180 + 30) + ctg² (90 + 30) + tg² (90 + 45) =

    = ctg²30 + tg²30 + ctg²45 = (√3) ² + (1/√3) ² + 1 = 3 + 1/3 + 1 = (4) 1/3
  2. 3 декабря, 23:33
    0
    Ctg²210+ctg²120+tg²135=ctg² (180+30) + ctg² (90+30) + tg² (180-45) =

    =ctg²30+tg²30+tg²45=3+1/3+1=4 1/3