Ctg (п-l) ctg (3 п/2+l) - tg (2 п+l) ctg (п/2+l)

+5
Ответы (1)
  1. 2 марта, 04:36
    0
    Ctg (π-a) ctg (3π/2+a) - tg (2π+a) ctg (π/2+a) =

    =-ctga * (-tga) - tga * (-tga) = 1+tg²a=1/cos²a