4 - Х в квадрате = - 3 х

Решить уравнение

+5
Ответы (1)
  1. 18 октября, 21:22
    0
    4 - x² = - 3x

    - x² + 3x + 4 = 0

    x² - 3x - 4 = 0

    D = 3² - 4 * (- 4) = 9 + 16 = 25

    X1,2 = (3 + - √25) / 2 = (3 + - 5) / 2

    X1 = (3 + 5) / 2 = 4

    X2 = (3 - 5) / 2 = - 1