4y (y+3) - (y+4) ^2

10 (1-x) ^2+20x

(y-4) (y+4) - (y-3) ^2

упростить

+1
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 00:42
    0
    4y (y+3) - (y+4) ^2=4y^2+12y - (y^2-8y+16) = 3y^2+4y-16

    10 (1-x) ^2+20x=10 (1-2x+x^2) + 20x=10x^2+10

    (y-4) (y+4) - (y-3) ^2=y^2-16 - (y^2-6y+9) = 6y-25