Разложите на множители многочлен:

1. а (во 2 степени) - 16b (во 2 степени)

2. 36 у (во 2 степени) - (4+5 у) (во 2 степени)

+2
Ответы (2)
  1. 17 марта, 06:33
    0
    1) a²-16b²=a² - (4b) ² = (a+4b) (a-4b) ;

    2) 36y² - (4+5y) ²=36y²-16-40y-25y²=11y²-40y-16; ⇒ищем корни:

    11y²-40y-16=0; ⇒

    y₁,₂ = (40⁺₋√ (1600+4·11·16)) / 22 = (40⁺₋48) / 22;

    y₁ = (40+48) / 22=4;

    y₂ = (40-48) / 22=-4/11;

    11y²-40y-16=11· (x-4) · (x+4/11) = (x-4) (11x+4)
  2. 17 марта, 06:38
    0
    1) a²-16b² = (a-4b) (a+4b)

    2) 36y² - (4+5y) ²=36y²-16-40y-25y²=

    =9y²-16-40