Вычислите sin (arcsin 5/13 - arcsin 0,8)

+4
Ответы (1)
  1. 4 декабря, 22:47
    -1
    Sin (arcin5/13-arcsin0,8) = sin (arcsin5/13) cos (arcsin0,8) - cos (arcsin5/13) * sin (arcsin0,8) = 5/13*√1-0,8²-√1 - (5/13) ²*0,8=5/13*0,6-12/13*0,8=-33/65